کد مطلب: 250637
نوروز در بام ايران
موزه شهر بروجن مجموعه اي از آثار تاريخي ارزشمند/خاطره اي متفاوت را تجربه کنيد
تاریخ انتشار : 1396/12/24 12:31:52
نمایش : 1028
موزه شهر بروجن با جاي دادن بيش از دو هزار و 800 اثر نفيس تاريخي در دل خود مسافران و گردشگران نوروزي را با تاريخ و قدمت شهرستان بروجن آشنا مي کند تا خاطراتي به ياد ماندني در سفر به بام ايران براي خود رقم بزنند.
مسئول موزه شهر بروجن در گفتگو با خبرنگار کلار، اظهار داشت: اين موزه به منظور غنا بخشيدن به فرهنگ شهر بروجن در بهمن ماه سال 94 تاسيس شد.

علي يعقوبي با اشاره به اين که امسال موزه شهر بروجن به ثبت ملي رسيده است، گفت: يکي از مهترين آثاري که در اين موزه قابل توجه است ويترين کتاب نخستين پزشک ايراني دکتر ابوالقاسم بختيار بروجني است.

يعقوبي با بيان اين که هنگام شروع کار حدود 400 اثر از اسناد و اشياء در اختيار اين موزه قرار گرفت، خاطر نشان کرد: اکنون بيش از 2800 اثر تاريخي در اين موزه وجود دارد.

وي با بيان اين که بخشي از اين موزه به زندگي روستايي، دامداري و کشاورزي و کار و پيشه اشاره دارد، گفت: در بخش ديگري از اين موزه چراغ هاي قديمي پيه سوز، فانوس و چراغ هاي موشي که در آن زمان مرسوم بوده به نمايش درآمده است.

يعقوبي با اشاره به اين که سکه ها و اشيايي از زمان صفويه تا معاصر در اين موزه نگهداري مي شود، افزود: تدابير امنيتي در اين موزه انديشيده شده تا بتوانيم مانند گاو صندوقي آثار تاريخي و اشياء مردم را حفظ کنيم تا براي نسل هاي آينده باقي بماند.

وي به اشياء موزه شهر بروجن اشاره کرد و گفت: سفال هاي دو هزار سال قبل از مسيح که حدود چهار هزار سال قدمت دارند در اين موزه براي مردم به نمايش گذاشته شده است.

مسئول موزه شهر بروجن ادامه داد: ضريحي متعلق به امام زاده عسگر علي گندمان که حدود 400 سال قدمت دارد در اين موزه به نمايش درآمده است.

يعقوبي گفت: بيش از 613 نوع کبريت گردآوري شده از زمان هاي بسيار قديم، قرآن هاي چاپ سنگي و خطي بيش از 200 سال قدمت، شاهنامه و کتاب هاي چاپ سنگي، آلبوم هاي تمبر و ظرف هاي مسي بيش از 200 سال قدمت و جام هاي مربوط به زمان صفويه از ديگر اشيايي است که در اين موزه نگهداري مي شود.

وي در ادامه به غرفه اداره پست، تلگراف و تلفن هاي هندلي مربوط به زماني که 30 الي100 خانوار از آن بهره مند بودند اشاره کرد و گفت: ظروف، سکه هاي نفيس، ابزار شکار، باسکول هاي قديمي، چراغ هاي آجري و ... از ديگر غرفه هاي است که براي جلب رضايت مردم در اين موزه برپا شده است.

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا