کد مطلب: 250647
افزايش ترکيبي مزد و ساير مزاياي کارگري در سال ۹۷/ پيشنهاد افزايش ۱۸۹ هزار توماني حداقل مزد
تاریخ انتشار : 1396/12/26 11:07:34
نمایش : 796
نمايندگان کارگري که از صبح امروز در نشست با وزيرکار شرکت کرده اند، پيشنهاد افزايش قدرت خريد از دست رفته ۱۸۹ هزار توماني مزد در سال ۹۷، علاوه بر نرخ تورم را دارند.
به گزارش کلار به نقل از فارس، صبح امروز نشست جداگانه نمايندگان گروه‌هاي کارگري با وزير کار در حال برگزاري است که بررسي ميزان افزايش دستمزد سال ۹۷ بيش از ۱۳ ميليون کارگر ايراني به عنوان دستور جلسه تعيين شده است.

وزير کار سعي دارد تا نظرات اين دو گروه را به يکديگر نزديک کند چراکه کارفرمايان از يک سو رکود صنايع و لزوم پذيرش برخي از بندهاي سبد معيشت توسط دولت را مورد تاکيد قرار مي دهند.

بر اساس اين گزارش تا ساعتي ديگر نيز نشست کارفرمايان با علي ربيعي با دستور کار مزد ۹۷ آغاز خواهد شد و وزير کار در صدد افزايش تعامل ميان گروه‌هاي کارگري و کارفرمايي خواهد بود تا نظرات اين دو گروه را به يکديگر نزديک کند.

يکي از عواملي که موجب شد تعيين دستمزد سال ۹۷ کارگران تا اين لحظه به طول انجامد، اختلافات ميان گروه‌هاي کارگري و کارفرمايي است؛ چرا که دولت کارفرما و کارگر هر کدام درباره سبد معيشت نظرهاي متفاوتي ارائه کرده بودند.

به گزارش فارس، نمايندگان کارگري در نشست صبح امروز با وزير کار پيشنهاد دادند که روي رقم قدرت خريد از دست رفته ۱۸۹ توماني معيشت کارگري، پيشنهاد مطرح شده نمايندگان کارگري براي جبران و علاوه بر آن براي رسيدن به قدرت خريد واقعي آنان توافق صورت پذيرد.

بر اساس اين گزارش، امسال ۱۸۹ هزار تومان از قدرت خريد کارگري کاسته شده است و رقم تهيه سبد معيشت کارگري به ۲ ميليون و ۶۶۹ هزار تومان رسيده است.

با اين حساب اگر قدرت خريد از دست رفته کارگري در سال ۹۶ در حداقل مزد سال ۹۷ در نظر گرفته شود بايد حداقل ۱۹ درصد افزايش داشته باشد.

بنابراين گزارش، با افزايش ۱۹ درصدي، حداقل دستمزد کارگري در سال ۹۷ بايد رقمي نزديک به يک ميليون و ۱۱۰ هزار تومان برسد.

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا