کد مطلب: 250648
هنگام‌سفر چه‌داروهايي بايد همراه داشته باشيم؟
تاریخ انتشار : 1396/12/26 11:17:22
نمایش : 634
زماني که به مناطق ديدني دنيا سفر مي‌کنيد يکي از خطرهاي فوق العاده جدي ابتلا به انواع بيماري‌هاست، به همين دليل بايد شرايط نگهداري و حمل دارو در زمان سفر را بياموزيد.
کارشناسان علم پزشکي اعتقاد دارند همراه داشتن برخي داروها البته با نظارت پزشک و تاييد او مي‌تواند در مسافرت‌ها مانع از بروز برخي بيماري‌ها و انجام درمان‌هاي اوليه تا رسيدن به مراکز درماني شود.
 
از جمله شايع‌ترين داروها که افراد به همراه خود به سفرهاي دور و نزديک و حتي برون کشوري مي‌برند مي‌توان داروهاي برطرف کننده اسيد معده، ضد دل درد، درمان بيماري مالاريا، آرام‌بخش ها، لوسيون‌هاي محافظت از پوست، مسکن ها، داروهاي ضد حساسيت و داروهاي خواب آور را نام برد.

البته در برخي کشورها مصرف و همراه داشتن برخي داروها منع قانوني دارد و حتي مي‌تواند سبب دستگيري فرد شود.

علاقه به سفر بين عده زيادي از مردم کشورهاي مختلف وجود دارد و آمارها نشان مي‌دهند که تنها در سال ۲۰۱۶ بيش از يک و دو دهم ميليارد انسان در سراسر کره زمين به مسافرت‌هاي گوناگون رفته اند.

کارشناسان به افراد توصيه مي‌کنند، تنها داروهايي که ضروري است را همراه با خود به سفرهاي مختلف ببرند و از حمل بي جهت داروها خودداري کنند به ويژه اگر در کشور مقصد محدوديت حمل آن گونه خاص دارويي وجود دارد.

به گزارش کلار، کارشناسان توصيه مي‌کنند افراد از مصرف داروهاي خواب آور در طول سفرهاي هوايي خودداري کنند، زيرا اين کار مي‌تواند سبب تجمع خون در رگ‌هاي پا و بروز مشکل هايي همچون ايجاد لخته و بروز سکته قلبي و مغزي در آن‌ها شود.

همچنين اداروي آنتي هيستامين يکي از داروهاي بسيار متداول اسست که افراد در زمان سفرهاي هوايي از آن استفاده مي‌کنند، اما کارشناسان هشدار مي‌دهند استفاده از اين گونه دارويي براي کودکان در سفرهايي هوايي بسيار مضر است و نبايد کودک در جريان سفر هوايي، داروي آنتي هيستامين دريافت کند به جز درمواقع اورژانسي که جان او در خطر است.

خطر بروز بيماري عفوني اسهال يکي از شايع‌ترين بيماري‌ها در جريان سفر است، به ويژه سفر به کشورهاي خارجي و پس از مصرف مواد غذايي ناآشنا يا تهيه شدن به شيوه غيربهداشتي است.

همراه داشتن برخي داروهاي درمان کننده اسهال در زمان سفر مي‌تواند از آسيب بيشتر به افراد تا رسيدن به مراکز درماني کمک کند؛ به ويژه اگر زماني که براي يک پرواز ده ساعته در هواپيما به سر مي‌بريد بروز اسهال مي‌تواند يک مشکل جدي براي شما، ساير مسافران و حتي خدمه پرواز باشد.

البته کارشناسان هشدار مي‌دهند، استفاده بي رويه از داروي اسهال هم مي‌تواند خطرناک باشد و به همين دليل فرد بايد در اولين زمان ممکن علت ابتلا به بيماري عفوني و گوارشي که سبب اسهال شده است را پيدا کند.

مصر ف داروي‌هاي مسکن به ويژه نوع کدئين دار آن در بسياري از کشورهاي جهان با محدوديت و ممنوعيت مواجه است به همين دليل بايد قبل از مسافرت داروي خود را دگرگون کنيد يا از همراه داشتن آن خودداري کنيد.

مالاريا نيز يکي از بيماري‌هاي بسيار خطرناک است و افرادي که مي‌خواهند به قاره آفريقا مسافرت کنند بايد حتماً دارو، پشه بند، اسپري ضد حشره، انواع آنتي بيوتيک‌ها به ويژه داکسي سايکلين را به همراه داشته باشند و درصورت ابتلا به تب و ساير علامت‌هاي اين بيماري به پزشک مراجعه کنند.

کارشناسان به افراد توصيه مي‌کنند چنانچه قصد سفر به کشوري خارجي دارند قبل از حرکت از سفارت خانه ها، آژانس‌هاي مسافرتي و افرادي که به کشور مذکور چندين بار سفر داشته اند، درباره چگونگي حمل دارو و نوع‌هاي مجاز آن اطلاع لازم را کسب کنند.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا